mandag, januar 24, 2022

Sådan bliver byrådet og udvalgene besat

Det står nu klart hvordan byrådet og udvalgene herunder bliver besat i perioden 2022-2025. Det bliver vedtaget formelt på det konstituerende byrådsmøde d. 7 december.

Byrådet består af 21 personer, fordelt ud på antallet af mandater som de enkelte partier opnåede ved byrådsvalget d. 16 november. Og det kommer til at se sådan her ud:

Byrådet:
Socialdemokratiet: John Christoffersen, Ann Møller Nielsen, Flemming T. Sørensen, Palle Lykke Ravn, Claus Søgaard Andersen, Jesper Olesen og Niels Viggo Lynghøj.
Radikale Venstre: Peter Vestergaard.
SF: Anne Kirstine Bøge Petersen.
Nye Borgerlige: Henrik Thinggaard.
Konservative: Kjeld Graversgård og Jacob Aarlit Gade.
Venstre: Mads Jakobsen, Marianne Bredahl, Tim Pindstofte, Steen Jakobsen, Karsten Hjorth Larsen, Morten Graversen, John Vangsgaard, Frank Linde og Johannes Stougård.

Udvalgene kommer til at se sådan ud.

Økonomi, erhvervs- og bosætningsudvalget: 
Formand, Mads Jakobsen (V), Kjeld Graversgård (K), Marianne Bredal (V), Steen Jakobsen (V), Henrik Thinggaard (NB), John Christoffersen (S), Ann Møller Nielsen (S), Peter Vestergaard (R) og Anne Kristine Bøge Petersen (SF).

Social-, sundheds- og arbejdsmarkedsudvalget: 
Formand, Steen Jakobsen (V), Næstformand, Ann Møller Nielsen (S), Flemming T. Sørensen (S), Anne Kristine Bøge Petersen (SF), Frank Linde (V), Henrik Thinggaard (NB) og Jacob Aarlit Gade (K).

Børne- og uddannelsesudvalget: 
Formand, John Christoffersen (S), Næstformand, Morten Graversen (V), John Vangsgaard (V), Karsten Hjorth (V), Johannes Stougård (V), Palle Lykke Ravn (S) og Claus Søgaard Andersen (S).

Teknik-, miljø- og klimaudvalget: 
Formand, Marianne Bredal (V), Næstformand, Palle Lykke Ravn (S), Claus Søgaard Andersen (S), Niels Viggo Lynghøj (S), John Vangsgaard (V), Johannes Stougård (V) og Frank Linde (V).

Kultur- og fritidsudvalget: 
Formand, Flemming T. Sørensen (S), Næstformand, Tim Pindstofte (V), Morten Graversen (V), Karsten Hjorth (V), Jacob Aarlit Gade (K), Jesper Olesen (S) og Peter Vestergaard (R).

Struer Energis bestyrelse: 
Formand, Kjeld Graversgård (K), Næstformand, Tim Pindstofte (V), Henrik Thinggaard (NB), Jesper Olesen (S) og Palle Lykke Ravn (S).

Børn og unge (tvangsfjernelser): 
Karsten Hjorth (V).