Nytårskur for frivillige 2024: Prisvinderne og de nominerede

Nytårskur for Frivillige 2024: Foto: Palle Lykke Ravn

Tirsdag aften var der fest for de frivillige i den store hal ved Struer Energi Park. Ved de mange borde var foreningerne repræsenteret og stemningen var i top med god musik mellem uddelingerne af priserne.
De musikalske indslag blev leveret af Vestjysk Big Band og den nye stjerne “Dahlin” som er opvokset i Fousing.

Men aftenen tilhørte først og fremmest de nominerede og prisvinderne. Herunder kan du se en oversigt. Med FED skrift er prisvinderen for hver kategori.

Prisvinderne om de nominerede var:

ÅRETS IDRÆTSNAVN
Sune Jensby Andersen – Struer Kajakklub
Sigrun S. Gregersen og Mille P. Stobberup – Struer Sportsdanserforening
Anna Munkebo – Struer-Thyholm Rideklub
Mikkel O. Pedersen – Mikkel O. Pedersen Racing

STRUER KOMMUNES KULTURPRIS
Folk Club ’95
Susanne Flodgaard – Kunstforeningen Limfjorden
Jørn Pedersen, Jørgen Larsen og Erik Neumann – Struer Museums historiske
købmandsbutik
Jegindø Borgerforening
Palle Flugt – Lyngs Gamle Mølle
Oddesund Nord beboerforening

STRUER KOMMUNES HANDICAPPRIS
Nordstjernen
Anette Kjær og Casper Ulriksen – Struer Håndbold
Poul-Erik Jensen – Livet med udviklingshandicap (LEV)

STRUER KOMMUNES FRIVILLIGHEDSPRIS
Inger Bøgeskov – Asp Borgerforening
Bente Hansen – Dansk Folkehjælp Struer-Lemvig-Thyborøn
Dan Schmidt Jepsen – Dansk Folkehjælp Struer-Lemvig-Thyborøn
Karl Ejner Jensen – Cykling uden alder
Pernille Stockholm – Sociale tiltag i Thyholm
Marie Christiansen – Familie & Samfund Bremdal/Struer
Karsten Thiesen Nielsen – Frivillig på ældrecenter Solvang
Gruppen af frivillige hjælpere til Aktiv Onsdag
Lone Haarhøj Tollak
Jette Broholm – Senior Erhverv Nordvestjylland
Bestyrelsen i Struer Pensionistforening
Anders Riis Mikkelsen – Hjerteforeningen
Tove Gaardsted Rasmussen – Børns Voksenvenner Holstebro-Struer
Heinz Schmidt – Aktivitetscenter Struer

STRUER ENERGI PARKS UNGLEDERPRIS
Mads Thunbo Brander – Hjerm FIF Fodbold
Oliver Søgaard – Struer Håndbold
Frigg Haldor Thomsen – Struer Karate Klub
Martin Krogh Borup – Struer Gymnastikforening
Thea Vestergaard Andersen – Struer håndbold
Signe Klint – Langhøj KFUM’s Idrætsforening
Lea Vestergaard Sloth – Resen KFUM

PENGEINSTITUTTERNES FORENINGSPRIS
Struer Sportsdanserforening
Aktiv Onsdag

STRUER ROTARY CLUBS LEDERPRIS
Dorthe Pallisgaard Stobberup – Struer Sportsdanserforening
Peder Søvndal – Langhøj KFUM’s Idrætsforening
Anna Mikalski – DcH Thyholm

STRUER IDRÆTSFORBUNDS DU GØR EN FORSKEL PRISEN
Ann Kloster Kristensen – Struer Squash Club
Vibekke Zol Pedersen Juhl – Struer Sportsdanserforening
Lene Søgaard Davidsen – Resen KFUM Håndbold og Toftum Hallen
Camilla Glückstadt Rysgaard – Struer Håndbold
Henriette Thomsen – Struer Gymnastikforening
Kim Juel Larsen – Struer Boldklub af 1904
Gorm S. Lund – Struer Kajakklub
Hanne Glasgaard og Lene Søgaard Davidsen – Resen KFUM
Rasmus Nørgaard Klemmensen – Thyholm Taekwondo klub
Ole Tanderup – Bremdal Idræts Klub
John Lucassen – Schæferhundeklubben kreds 45
Flemming Holm – Thyholm Idrætsforening
De frivillige i Struer Energi Park
Lene Gravesen – Langhøj Fitness
Bruno Bruun – Struer Golfklub

SPEJDERPRISEN
Helle Eggers – Struerspejderne
Lars Hebsgaard – FDF Hjerm
Lederne i FDF Hjerm
Lars Hebsgaard og Birgit Gøtzhe – FDF Hjerm
Søren Sandholm – KFUM-Spejderne Langhøj
Anni Juhl Jørgensen – Struer SØ, Det Danske Spejderkorps
Mathias Kærup Balling – FDF Hjerm
Mathias Ørskov Nielsen – Struer SØ